Támogatja az immunrendszert, a megfelelő koleszterinszintet, a szív- és érrendszer egészségét.
A citrom pontos származása ismeretlen, de a genetikai vizsgálatok szerint Kelet-Ázsiából származik, és két jelentős citrusféle keresztezéséből született: a keserű narancsból és a cédrátcitromból. Érdekesség, hogy a keserű narancs szintén egy hibrid, a pomeló és a mandarin keresztezéséből jött létre.
Egyetlen közepes méretű citrom egy átlagos felnőtt napi C-vitamin-szükségletének 40 százalékát képes biztosítani, miközben kalória- és szénhidráttartalma rendkívül alacsony. Kiváló forrása a folsavnak és a káliumnak, azonban túlzásba vitt fogyasztása felerősítheti a reflux okozta panaszokat, a citromsav pedig hosszú távon károsíthatja a fogzománcot, elősegítve a fogszuvasodást.
A citrom fogyasztásának egészségügyi előnyei
1. Csökkenti a stroke és a szívbetegségek kockázatát, valamint a koleszterinszintet
A rendszeres citromfogyasztás csökkentheti az iszkémiás stroke kockázatát, amelyet az agy vérellátását akadályozó vérrög képződése okoz. A citromban lévő C-vitamin és flavonoidok javítják az érrendszer működését, és csökkentik a gyulladást, illetve az érszűkület kialakulásának veszélyét. A C-vitamin szívvédő tulajdonságairól egy 2015-ös amerikai tanulmány is beszámolt: az aszkorbinsav mint antioxidáns támogatja a kardiovaszkuláris egészség megóvását, valamint szerepe lehet a “rossz” LDL-koleszterin szintjének csökkentésében is. Ez utóbbi folyamatban fejti ki hatását a citrom másik összetevője, a limonin is. A limonin és E-vitamin napi rendszerességű alkalmazásával egyetlen hónap alatt 20-30 százalékkal csökkenthető a magas koleszterinszint.
2. Fokozza az emésztést, és mérsékli a gyomorégést
Rostokban gazdag, így segíti a bélműködést, megakadályozva ezzel a székrekedést is, a leve pedig gyomorégés esetén is segít, mert semlegesíti a gyomorsavat.